Amazon piyasanın moralini bozdu

Başta teknoloji olmak üzere ABD’de açıklanan bilançolar Borsaların günü artıda kapatmasını sağlasa da özellikle Amazon hisselerinin kapanışın ardından düşüşe geçmesiyle vadeli endekslerinde kayıplar etkili oluyor.

S&P 500 endeksi yüzde 1,96 ile yılın ilk haftasından bu yana en güçlü günlük artışını kaydetti. Nasdaq 100 de yüzde 2,76 yükseldi.

ABD vadeli endeksleri ekside. Asya endekslerinde S&P 500’ün güçlü kapanışının etkileri görülüyor. Yine de yükselişler Amazon etkisiyle açılışa göre daha düşük seviyelerde.

ABD’de Perşembe günü açıklanan verilerin, enflasyonun büyüme üzerinde baskısını artırdığını göstermesinin ardından günü 12 baz puan yükselişle tamamlayan 2 yıllık ABD tahvil getirisi bu sabah yatay. Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,17 yükselişte.

BULUT BİLİŞİM SORUNU

Amazon.com Inc.’in toplam hasılatı ilk çeyrekte yüzde 9,4 artışla 127,4 milyar dolara yükseldi ve beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Operasyonel kâr da 4,8 milyar dolar ile 3 milyar dolar düzeyindeki tahminleri aştı. Amazon Web Services gelirleri yüzde 16 artışla 21,4 milyar dolar oldu. Ancak Amazon’un bulut bilişim biriminin büyüme hızı her ne kadar Wall Street tahminlerinden hızlı olsa da, rekor düşük seviyede gerçekleşti.

Böylece teknoloji harcamalarındaki genel düşüş nedeniyle Amazon’un en karlı birimi olan bulut bilişimde yaşanan yavaşlamanın geride kaldığı yönündeki umutlar da boşa çıkmış oldu. Hatta şirket tarafından finansal tablolara ilişkin olarak düzenlenen telekonferansta, bulut bilişim tarafındaki büyümenin nisan ayında da hız kesmeye devam ettiği belirtildi.

Bilançonun yayımlanmasının ardından kapanış sonrası ilk aşamada yüzde 12 yükselen Amazon hisseleri telekonferans açıklamalarıyla yüzde 2 düşüşe geçti. Amazon’un ikinci çeyreğe dair hasılat ve operasyonel kar tahminleri ise beklentilere paralel seviyelerde açıklandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir