Merkez Bankası’na Göre Enflasyondaki Yükselişin Nedeni: Vergi ve Maaş Zamları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı enflasyonunda vergi ile yönetilen-yönlendirilen kalemlerdeki fiyat artışların yanında, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve ücret artışlarının etkili olduğunu bildirdi.

TCMB de enflasyon verilerine yönelik raporunu yayımladı: “Temmuz enflasyonunda vergi, yönetilen-yönlendirilen kalemlerdeki fiyat artışları, TL değer kaybı ve ücret artışları etkili oldu.”

TCMB, ‘Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri’ raporunu yayımladı.

Raporda, tüketici fiyatlarının Temmuz ayında yüzde 9,49 oranındaki yükselişle tarihsel temmuz ayı eğilimine kıyasla yüksek bir artış kaydettiği, yıllık enflasyonun 9,62 puan artarak yüzde 47,83 seviyesinde gerçekleştiği hatırlatıldı ve ‘Bu gelişmede, vergi ile yönetilen-yönlendirilen kalemlerdeki fiyat artışları yanında, TL’deki değer kaybı ve ücret artışları etkili olmuştur.’ denildi.

Raporda, “Bu dönemde yıllık enflasyon ana grupların tamamında artmıştır” denilerek, enflasyondaki yükseliş nedenlerin şu şekilde değinildi.

Aylık bazda incelendiğinde, enerji başta olmak üzere alt gruplar genelinde yüksek artışlar kaydedildiği belirtilirken, ‘Enerji grubu fiyatlarındaki artışı vergi ayarlamalarının yanı sıra döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkisiyle yükselen akaryakıt kalemi sürüklemiştir’ diye de vurgulandı.

Gıda fiyatlarında “mevsim ortalamasının aksine” yükseliş kaydeden taze meyve ve sebze grubu öncülüğünde önceki aya kıyasla önemli ölçüde yükseliş dikkat çekti.

Kira artışlarının da yüzde 7,67 ile bu dönemde daha da güçlendiği ve yıllık enflasyonun yüzde 81,69’a ulaştığı görüldü.

TL’nin değer kaybına işaret edilirken, vergi ve ücret artışlarının yanında talebin artışıyla “fiyat artışının güçlenerek sürdüğü dayanıklı mal alt grubunda fiyatların” yüzde 12,49 oranında yükseldiği de vurgulandı.

Otomobilde belirgin olmak üzere (yüzde 16,16), tüm alt kalemlerde fiyat artışları kuvvetlenmiştir.

Euro kurundaki güncellemeyle ilaç fiyatları artmıştır.

Giyim ve ayakkabı grubunda fiyatlar mevsim ortalamalarının aksine yüzde 2,98 oranında artmış, yıllık enflasyon yüzde 21,51’e yükselmiştir.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışta başta maktu ÖTV tutarındaki güncelleme olmak üzere son dönem Türk lirası görünümü ve uluslararası petrol fiyatlarındaki yükseliş belirleyici olmuştur.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı, asgari ücret artışı ile birlikte maliyet baskılarının önemli ölçüde güçlenmesine neden olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir