Android 15, “Bildirim Soğutması” özelliğiyle bildirim yoğunluğuna çözüm getiriyor

Android 15’in geliştirici ön izlemesi görsel yeniliklere daha az odaklanmış olsa da, “Bildirim Soğutması” adında oldukça pratik bir özellik sunuyor. Bu özellik, tekrarlayan bildirimler nedeniyle sürekli olarak titreşen veya bipleyen telefonlardan kaynaklanan rahatsızlığı gidermeyi amaçlıyor.

Kavram basit, eğer telefonunuz kısa bir süre içinde aynı uygulamadan birden fazla bildirim alırsa, Bildirim Soğutması bu sonraki bildirimlerin ses düzeyini ve titreşim şiddetini kademeli olarak azaltıyor.

Bu, özellikle konuşkan kişiler veya aktif grup konuşmaları nedeniyle sürekli titreşen telefonlardan kaynaklanan dikkat dağılmasını hafifletmeye yardımcı oluyor. Her bildirimin kritik olduğu uygulamalarınız varsa, Google bu özelliği yalnızca konuşmalara özel olarak uygulama seçeneğini sunuyor.

Android 15, “Bildirim Soğutması” özelliğiyle bildirim yoğunluğuna çözüm getiriyor

Ayrıca bu ‘soğutma’ kalıcı değil. Konuşmada kısa bir ara verdikten sonra, bildirimler tam ses seviyesine geri dönüyor. Tüm uyarıların maksimum ses seviyesinde olmasına ihtiyacınız varsa (iş için veya nöbet durumlarında), bu özellik kolayca devre dışı bırakılabilir.

“Bildirim Soğutması”nı Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma Google, bu özelliği geliştirici önizlemede otomatik olarak etkinleştirdi, ancak kullanıyorsanız, işte özelleştirme adımları:

Cihazınızın “Ayarlar” uygulamasını açın. “Bildirimler”e dokunun. Aşağı kaydırın ve “Bildirim Soğutması”nı seçin. Seçenekleriniz: Tüm bildirimler için “soğutmayı uygula” seçeneğiyle tam bir sessizlik sağlayabilir, Sadece konuşmalara yönelik “soğutmayı uygula” seçeneğiyle sadece konuşkanlığı hedef alabilir, Bildirim soğutmasını tamamen devre dışı bırakmak için “bildirim soğutmasını kullanma” seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Android 15 geliştikçe, Google Bildirim Soğutmasını daha da geliştirebilir. İdeal bir ekleme, kullanıcıların hangi uygulamalara bu sakinleştirici özelliğin uygulanacağını ince ayar yapmasına olanak tanıyan uygulama bazında özelleştirmedir.

Başlangıç ​​formunda bile, “Bildirim Soğutması” cihazlarımızda bildirimleri nasıl yönettiğimizi basitleştirme potansiyeline sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir